За щастливи деца..

За щастливи деца..

14 септември 2024

Консултация с тийнейджър от последните дни ме провокира, за да напиша този текст!

 

Родители, моля давайте пространство на децата си.
Разбирам загрижеността, притесненията Ви, желанието Ви да спестите болките, разочарованията, горчивия опит, който сте имали и не искате да преживеят децата Ви, НО това е невъзможно.

 

Аз също съм майка и Ви разбирам.
Но като психолог, често работя с тийнейджъри, които поради обичта и лоялността си към родителите, буквално търпят всяко тяхно изискване и желание, само за да не ги разочароват. Вследствие на това, децата Ви се затварят, или избухват или стават нервни, или бойкотират всеки Ваш опит. Вие се питате какво се случва с детето Ви, а те се питат : Защо нито веднъж не ме попитаха какво искам аз?!?

 

Опитайте се да приемете, че децата Ви са отделни личности от Вас, че не са като Вас, че имат собствен ритъм, темпо, поглед и преживяване на живота. Вие може да сте амбициозен, деен, спортен тип човек, а детето Ви може да е притеснително, по-лежерно и да се интересува от инвестиции, а не спорт. И какво печелите Вие, ако го накарате да спортува, ако то иска нещо друго? Да, спорта е важен и полезен, не отричам. Но тук идеята на това, за което пиша е друга!

 

Питайте и по-важно, чуйте какво искат децата Ви, какво ги притеснява, какво ги вълнува, за какво мечтаят. Повярвайте, че те много искат това!



А Вие какво правите? Казвате: Аз най-добре зная, имам повече опит, правя всичко възможно, за да може детето ми да живее добре. И в това няма нищо лошо. Затруднението идва от това, че Вие смятате, че е много добре детето Ви да е лекар, например, а то всъщност иска да се занимава с дигитален маркетинг.

 

И  споровете обикновено се случват по тази линия: Вие казвате, кое е най-добре за него/нея, той/ тя казва, че иска друго. Вие омаловажавате желанието и налагате своето. И ако това се случва достатъчно дълго време у детето ви се нагнетява напрежение, което така или иначе трябва да излезе – спори, вика, не учи, кара се с вас, дразни ви…

 

И ако имаш трудност в това какво и как да кажеш, не знаеш защо детето ти се държи по един или друг начин, насреща съм, за да поговорим.

 

 

Автор: Деница Божанова, Психолог


За още полезно съдържание от автора - психолог Деница Божанова може да последвате линковете:

 


От началото на учебната година, към мен се обръщат родители, които искат да говоря с децата им, защото както казват те „Не мога повече“, „ Вече не зная какво да направя“.

прочети още

Най-голямото признание за всеки родител е да бъде оценен, като добър и справящ се родител.

прочети още

Новата учебна година е на прага.

прочети още
Родителството..
3 август 2024

Тези дни си мисля за родителството.

прочети още
Не забравяй!
30 юли 2024

Не забравяй, че да си родител не означава, че имаш дете, а че детето има теб.

прочети още

Динамичното време, в което живеем, изисква и от тийнейджърите ни да порастват много по-бързо.

прочети още

Тийнейджърството е период и това успокоява доста родители.

прочети още

Много често се случва, когато при мен дойдат родителя/ лите на тийнейджър, разговора да стигне до момент, в който родителя да сподели, как той се чувства все едно не съществува.

прочети още

Вярвам Ви се е случвало да чуете от родител/ли : „Детето си е мое“, „ Аз съм го създал/а, и аз казвам какво ще се случи“, „Докато живее в моята къща, ще прави, каквото кажа аз“ и подобни.

прочети още

Чувам много родители, които идвайки при мен казват: „Не разбирам защо е все недоволен/а? От него се иска само да учи“.

прочети още

Повечето родители, които идват или се обръщат за съвет към мен, смятат, че са възпитали и подготвили по най-добрият начин за Живота детето си.

прочети още

Родителите искат най-доброто за децата си. И се стараят да им го осигурят.

прочети още

Ако имаш дете/ деца, особено в тийнейджърска възраст, значи разбираш какво означава израза : „Все едно говоря на стената“, или поне такова е твоето усещане.

прочети още

Много родители споделят с мен, че не разбират децата си. Много юноши ми споделят същото. От къде идва разминаването?

прочети още

Имате ли представа какво се случва в главите на тийнейджърите ви?

прочети още

Често родителите, особено на деца, навлизащи в тийнейджърството, правят какво ли не, само и само децата им да учат.

прочети още

Като родители, правим всичко възможно да осигурим спокойна, здравословна и сигурна среда за децата си. Стремим се децата ни да не са тревожни.

прочети още

Живеем в толкова динамично време, че стресът и вечното бързане, са неизбежни.

прочети още

Като психолог, към мен често се обръщат родители, които са притеснени, а и разочаровани от факта, че влагат всичко в детето/ цата си, а то/ те не само, че не искат да учат, но и нямат идея какво искат, да не говорим за планове и цели.

прочети още

Знаете ли, че най-важният въпрос в ума на Вашия тийнейджър към Вас, като родител е: „Обичате ли ме?“.

прочети още