Като психолог, към мен често се обръщат родители, които са притеснени, а и разочаровани от факта, че влагат всичко в детето/ цата си, а то/ те не само, че не искат да учат, но и нямат идея какво искат, да не говорим за планове и цели.
„Какво да правим?“ – често ме питат те.
Факторите , поради които детето не иска да учи, са различни. Повечето родители определят това като мързел.
Но сред причините, не бива да се пропускат и:
- Семейни проблеми
- Твърде голям натиск или претоварване
- Твърде бързо темпо, с което се поднася училищния материал
- Психологически проблеми
- Липса на самоувереност
- Пренебрежение от страна на родителите
- Стрес заради връстници
Това може да са само малка част от причините, поради които детето не проявява интерес към ученето. Освен това, не бива да се пренебрегва и индивидуалността на всяко дете. Онези деца, които наричаме добри ученици, не се раждат такива. Те са станали такива, благодарение на подкрепата и насърчението от страна на родителите, както и от средата вкъщи.
Не бива да се забравя, че въпреки, че училището е главният източник на знания, самоувереността, самочувствието, изграждането на детето, като личност, започва от семейството.
Затова, следващият път, когато забележите, че детето Ви не иска да учи, не бързайте да го наричате мързеливо, а седнете и поговорете с него. Поискайте да Ви разкаже и слушайте внимателно, как се чувства в училище, какво го затруднява, притеснява, тревожи.
Дори и да има някакви затруднения в училищния материал, то ще е спокойно, знаейки, че го подкрепяте, чувате и правите опити да го разберете.
Не забравяйте, че детето Ви е щастливо, когато Вие сте щастливи!
Автор: Деница Божанова, Психолог
Ако имате въпрос/и, които Ви притесняват и искате да обсъдим, не се колебайте да зададете своя безплатен въпрос и/ или да заявите своята онлайн консултация като последвате линковете:
Консултация с тийнейджър от последните дни ме провокира, за да напиша този текст!
прочети ощеНовата учебна година е на прага.
прочети ощеНе забравяй, че да си родител не означава, че имаш дете, а че детето има теб.
прочети ощеДинамичното време, в което живеем, изисква и от тийнейджърите ни да порастват много по-бързо.
прочети ощеТийнейджърството е период и това успокоява доста родители.
прочети ощеМного често се случва, когато при мен дойдат родителя/ лите на тийнейджър, разговора да стигне до момент, в който родителя да сподели, как той се чувства все едно не съществува.
прочети ощеВярвам Ви се е случвало да чуете от родител/ли : „Детето си е мое“, „ Аз съм го създал/а, и аз казвам какво ще се случи“, „Докато живее в моята къща, ще прави, каквото кажа аз“ и подобни.
прочети ощеЧувам много родители, които идвайки при мен казват: „Не разбирам защо е все недоволен/а? От него се иска само да учи“.
прочети ощеПовечето родители, които идват или се обръщат за съвет към мен, смятат, че са възпитали и подготвили по най-добрият начин за Живота детето си.
прочети ощеРодителите искат най-доброто за децата си. И се стараят да им го осигурят.
прочети ощеАко имаш дете/ деца, особено в тийнейджърска възраст, значи разбираш какво означава израза : „Все едно говоря на стената“, или поне такова е твоето усещане.
прочети ощеМного родители споделят с мен, че не разбират децата си. Много юноши ми споделят същото. От къде идва разминаването?
прочети ощеИмате ли представа какво се случва в главите на тийнейджърите ви?
прочети ощеЧесто родителите, особено на деца, навлизащи в тийнейджърството, правят какво ли не, само и само децата им да учат.
прочети ощеКато родители, правим всичко възможно да осигурим спокойна, здравословна и сигурна среда за децата си. Стремим се децата ни да не са тревожни.
прочети ощеЖивеем в толкова динамично време, че стресът и вечното бързане, са неизбежни.
прочети ощеЗнаете ли, че най-важният въпрос в ума на Вашия тийнейджър към Вас, като родител е: „Обичате ли ме?“.
прочети още