Имате ли представа какво се случва в главите на тийнейджърите ви? Какво преживяват? Или се задоволявате с дежурното : „Всичко е наред“ и „Не ми се говори“?!
Вие смятате, че вашият тийнейджър не иска да говори с вас , а всъщност юношата ви копнее да сподели и да каже какво го тормози или вълнува. Защо тогава не говори? – ще попитате вие.
Работата ми с достатъчно на брой тийнейджъри ми позволява да заключа, че обобщения от рода: „ Ти никога няма да..“, „ Ти винаги..“, „Учи ли?“, „Защо имаш 4?“ , „Стига с този телефон“, са причина юношата да се затвори в себе си и даже да не ви чува.
Искам да ме разберете правилно: Не казвам, че не трябва да се интересувате от успеха на детето си, нито да не задавате въпроси. НО запомнете, че няма толкова голяма значение КАКВО казвате, колкото КАК казвате нещо.
Тийнейджърите, с които работя споделят, че обичат родителите си, че искат да споделят с тях, но „как не разбират, че оценката не е най-важното нещо“, „че от една страна искат да съм самостоятелен/а, а всичко правят вместо мен..аз как да се науча, ако не сгреша?“
Често чувам родители да определят децата си като мързеливи, без цели, без яснота за бъдещето, не ангажирани, а всъщност въпросът и проблемът дори е в това, че тези определения са изказани за тях, пред тях.
А всъщност, децата ви са пълни с емоции, мечти, планове, които искат да споделят.
Опитай следващия път да поговорите по друг начин, като например разкажеш как си се чувствал ти, когато си бил тийнейджър, какво ти е било трудно или как си грешил. Така предразполагаш детето си, да ти се довери, да повярва, че не го поучаваш, а го разбираш.
Никой не е казал, че е лесно… но си струва.
Самата аз имам дете тийнейджър и зная от първо лице какво явление е това. Как настроенията се променят десетки пъти през деня. Как се питаш : това твоето дете ли е? И къде сгреши.
Повярвай, че те разбирам.
Но запомни, това е само период. И това ще мине!
Обичай детето си! Само това е важно.
Автор: Деница Божанова, психолог
Линк за лична онлайн консултация:
https://effectschool.net/popitai-psihologa-bezplatno.html
https://effectschool.net/onlain-konsultatziia-s-psiholog-denitza-bozanova.html
За още полезно съдържание от автора - психолог Деница Божанова може да последвате линковете:
https://www.facebook.com/dushevnosti
Консултация с тийнейджър от последните дни ме провокира, за да напиша този текст!
прочети ощеНовата учебна година е на прага.
прочети ощеНе забравяй, че да си родител не означава, че имаш дете, а че детето има теб.
прочети ощеДинамичното време, в което живеем, изисква и от тийнейджърите ни да порастват много по-бързо.
прочети ощеТийнейджърството е период и това успокоява доста родители.
прочети ощеМного често се случва, когато при мен дойдат родителя/ лите на тийнейджър, разговора да стигне до момент, в който родителя да сподели, как той се чувства все едно не съществува.
прочети ощеВярвам Ви се е случвало да чуете от родител/ли : „Детето си е мое“, „ Аз съм го създал/а, и аз казвам какво ще се случи“, „Докато живее в моята къща, ще прави, каквото кажа аз“ и подобни.
прочети ощеЧувам много родители, които идвайки при мен казват: „Не разбирам защо е все недоволен/а? От него се иска само да учи“.
прочети ощеПовечето родители, които идват или се обръщат за съвет към мен, смятат, че са възпитали и подготвили по най-добрият начин за Живота детето си.
прочети ощеРодителите искат най-доброто за децата си. И се стараят да им го осигурят.
прочети ощеАко имаш дете/ деца, особено в тийнейджърска възраст, значи разбираш какво означава израза : „Все едно говоря на стената“, или поне такова е твоето усещане.
прочети ощеМного родители споделят с мен, че не разбират децата си. Много юноши ми споделят същото. От къде идва разминаването?
прочети ощеЧесто родителите, особено на деца, навлизащи в тийнейджърството, правят какво ли не, само и само децата им да учат.
прочети ощеКато родители, правим всичко възможно да осигурим спокойна, здравословна и сигурна среда за децата си. Стремим се децата ни да не са тревожни.
прочети ощеЖивеем в толкова динамично време, че стресът и вечното бързане, са неизбежни.
прочети ощеКато психолог, към мен често се обръщат родители, които са притеснени, а и разочаровани от факта, че влагат всичко в детето/ цата си, а то/ те не само, че не искат да учат, но и нямат идея какво искат, да не говорим за планове и цели.
прочети ощеЗнаете ли, че най-важният въпрос в ума на Вашия тийнейджър към Вас, като родител е: „Обичате ли ме?“.
прочети още