Повечето родители, които идват или се обръщат за съвет към мен, смятат, че са възпитали и подготвили по най-добрият начин за Живота детето си. И това най-вероятно е така, но според техните критерии, техният опит, тяхното възпитание.
И често, именно от тук започват повечето проблеми. Рядко родителите питат детето си, то какво мисли, чувства или иска, защото смятат, че те знаят по-добре.
И в същото време, родителите си представят, че детето им се съветва с тях, че при трудна ситуация ще потърси тях, а не приятелите. И в повечето случаи, юношите се обръщат именно към приятелите, а родителите се чувстват пренебрегнати. И няма как да е по друг начин, ако на едното място тийнейджъра се е почувствал критикуван, а на другото – чут и приет.
Ето 5 неща, които е добре да /не/ правите, по отношение на порасналите си деца:
1. Не забранявайте комуникацията
Ако юношата Ви има гадже, но вие сте против, да се възмущавате, да повишавате тон или да се карате, няма да помогне – напротив. Той/тя ще продължи да се среща с гаджето, но тайно. По-важно е да говорите и да питате, но
Не досаждайте с прекалено много въпроси, с идеята да сте информирани. Това ще има обратен ефект и ще се тълкува като разпит. По-добре намерете време да поговорите и да обясните за СПИН, нежелана бременност, наркотици и всички последици от това.
Често чувам родители, които казват : „ Как може другите деца да са с ясни цели, амбиции, желание за работа, а моето нищо не го вълнува“. Така детето Ви ще се отчужди и затвори. Вместо това, то трябва да знае, че е уникално такова, каквото Е и да се интересувате, какво иска, за какво мечтае, без да разубеждавате или съдите. Опознавайте детето си!
Това, което се случва на детето Ви, се се случвало и на вас. Да, детайлите са различни. Но болката, разочарованието от любов, се е случвало и на вас. Разкажете, обяснете, подкрепете. Това значи много за детето Ви.
Създайте у детето си усещането и увереността, че каквото и да му се случи, може да разчита на Вас. Не „използвайте“ доверието му, за да изсипвате упреци: „ Аз казах ли ти“, „Така е , като не слушаш“, „Знаех си, че така ще стане“..
Нека тийнейджъра да знае, че каквото и да е станало, вие ще го подкрепите, успокоите и разберете.
Всичко, от което има нужда детето Ви е обич, която да му показвате и то да я усеща!
Автор: Деница Божанова
https://effectschool.net/popitai-psihologa-bezplatno.html
https://effectschool.net/onlain-konsultatziia-s-psiholog-denitza-bozanova.html
За още полезно съдържание от автора - психолог Деница Божанова може да последвате линковете:
https://www.facebook.com/dushevnosti
От 5г. до 25 годишна възраст учим.
прочети още„Детето ми не слуша“ „Детето ми не иска на учи“
прочети ощеПрави впечатление, колко често и колко много, родителите се обръщат към мен с единствената мисъл, че детето им не иска да учи.
прочети ощеОсновният въпрос при тийнейджърите е : защо ми е да уча това, като то никого няма да ми трябва в живота?
прочети ощеОт началото на учебната година, към мен се обръщат родители, които искат да говоря с децата им, защото както казват те „Не мога повече“, „ Вече не зная какво да направя“.
прочети ощеНай-голямото признание за всеки родител е да бъде оценен, като добър и справящ се родител.
прочети ощеКонсултация с тийнейджър от последните дни ме провокира, за да напиша този текст!
прочети ощеНовата учебна година е на прага.
прочети ощеНе забравяй, че да си родител не означава, че имаш дете, а че детето има теб.
прочети ощеДинамичното време, в което живеем, изисква и от тийнейджърите ни да порастват много по-бързо.
прочети ощеТийнейджърството е период и това успокоява доста родители.
прочети ощеМного често се случва, когато при мен дойдат родителя/ лите на тийнейджър, разговора да стигне до момент, в който родителя да сподели, как той се чувства все едно не съществува.
прочети ощеВярвам Ви се е случвало да чуете от родител/ли : „Детето си е мое“, „ Аз съм го създал/а, и аз казвам какво ще се случи“, „Докато живее в моята къща, ще прави, каквото кажа аз“ и подобни.
прочети ощеЧувам много родители, които идвайки при мен казват: „Не разбирам защо е все недоволен/а? От него се иска само да учи“.
прочети ощеРодителите искат най-доброто за децата си. И се стараят да им го осигурят.
прочети ощеАко имаш дете/ деца, особено в тийнейджърска възраст, значи разбираш какво означава израза : „Все едно говоря на стената“, или поне такова е твоето усещане.
прочети ощеМного родители споделят с мен, че не разбират децата си. Много юноши ми споделят същото. От къде идва разминаването?
прочети ощеИмате ли представа какво се случва в главите на тийнейджърите ви?
прочети ощеЧесто родителите, особено на деца, навлизащи в тийнейджърството, правят какво ли не, само и само децата им да учат.
прочети ощеКато родители, правим всичко възможно да осигурим спокойна, здравословна и сигурна среда за децата си. Стремим се децата ни да не са тревожни.
прочети ощеЖивеем в толкова динамично време, че стресът и вечното бързане, са неизбежни.
прочети ощеКато психолог, към мен често се обръщат родители, които са притеснени, а и разочаровани от факта, че влагат всичко в детето/ цата си, а то/ те не само, че не искат да учат, но и нямат идея какво искат, да не говорим за планове и цели.
прочети ощеЗнаете ли, че най-важният въпрос в ума на Вашия тийнейджър към Вас, като родител е: „Обичате ли ме?“.
прочети още